Golden Retriever Club of Northumbria

Club Event Results


OPEN SHOW

On Sunday 3rd August 2003

AT HURWORTH COMMUNITY CENTRE, Hurworth Grange, Near Darlington  

Judge: Mrs. A Baldwin Davies (Bellagold) 

Best in Show

Reserve Best in Show

 

photo courtesy Lynn Kipps

BEST IN SHOW Banks Mrs Ann BURPHAM SUNBURST BY KANTEAL
RESERVE BEST IN SHOW Kipps Mrs L & Mr G WHEATCROFT WHITE DIAMOND
BEST DOG Banks Mrs Ann BURPHAM SUNBURST BY KANTEAL
RESERVE BEST DOG Burnett Mrs J RAINSCOURT PIPE MAJOR OF ROSSBOURNE
BEST BITCH  Kipps Mrs L & Mr G  WHEATCROFT WHITE DIAMOND 
RESERVE BEST BITCH Hall Mrs K LISLONE GARBANK LOOK OF LOVE
BEST PUPPY IN SHOW Donkin Mrs JZ  SHAZELDON POWER OF LOVE 
BEST PUPPY DOG Fleming Mr A & Mrs PA OVERWATER FREE SPIRIT OF DELAREECE 
BEST PUPPY BITCH Donkin Mrs JZ  SHAZELDON POWER OF LOVE
BEST VETERAN  Rhodes Mr P ASHROSE DELWOODY 

Full Results

VETERAN DOG (7,2 Absent) VETERAN BITCH (5,1 Absent)
1st Rhodes Mr P ASHROSE DELWOODY (Sh Ch Cornbrough Quartermaster x Shiphiron Kimella Of Ashrose) 1st Glendinning Mrs Rita P BATRIEVE CHANTILLY LACE FOR RITALEO (Ritzilyn McAllister Of Chilzer x Batrieve Carlotta Lady)
2nd Copley Mrs C HAMCAR THUNDER STORM (Sh Ch Kanteal Most Positive x Rossbourne Romance)  2nd Towers Mr D & Mrs S ALIBREN UHURA (Ch Stanroph Sailor Boy x Stonat Santa Rosa Of Alibren) 
3rd Barnes Mrs P SHAPHIRON BAND OF GOLD (Statesman Of Stonat x Shaphiron Attraction)  3rd Woods Mrs MI TAMARLEY MIRROR IMAGE OF AMIRENE (Sh Ch Amirene Pacifique x Sh Ch Tamarley Triple Echo)
Res Weedy Mr MT & Mrs GA CHARNHIRST MULBERRY OF TYNEGLOW (Sh Ch Linchael Conspiracy Of Chevanne x Longhirst Amber Princess)  Res Copley Mrs C HAMCAR SUNSHINE MAIDEN (Sh Ch Kanteal Most Positive x Rossbourne Romance) 
           
MINOR PUPPY DOG (1,0 Absent) 1st  MINOR PUPPY BITCH (1,0 Absent) 1st  
  Henderson & Donaldson Mesdames M & J  LABRUYERE MORNING SUN (Shazeldon Love In The Soul JW x Golden Sheber)   Donkin Mrs JZ SHAZELDON POWER OF LOVE (Shazeldon Love In The Soul JW x Shazeldon Irish Lace)
           
PUPPY DOG (6,1 Absent)  PUPPY BITCH (6,3 Absent)      
1st Fleming Mr A & Mrs PA OVERWATER FREE SPIRIT OF DELAREECE (Archways Archelaus x Overwater Blonde Bimbo) 1st Donkin Mrs JZ  SHAZELDON POWER OF LOVE (Shazeldon Love In The Soul JW x Shazeldon Irish Lace)
2nd Morrell Miss CA  CROWSHOTT ONYX RHYTHM (Ch Ninell Harrington at Millgreen x Tenfield Rambling Rhythm of Crowshott) 2nd Cox Mr & Mrs E DELARONTE SWEET DREAMS (Amirene Instant Attraction x Delaronte Dream Baby)
3rd  Henderson & Donaldson Mesdames M & J LABRUYERE MORNING SUN (Shazeldon Love In The Soul JW x Golden Sheber) 3rd Jennings Mrs KE EMMABE ELEVISH QUEEN (Colbar Royal Salute At Neustro x Monchique Baileys Babe With Emmabe) 
Res   Cox Mr & Mrs E DELARONTE GENTLE DREAMER (Amirene Instant Attraction x Delaronte Dream Baby)  Res    
           
SPECIAL JUNIOR DOG (3,2 Absent)   SPECIAL JUNIOR BITCH (4,2 Absent)   
1st  Allen Mrs MT REMINGTON RUPERT OF RAFFLESON (Ritzilyn Brandon JW x Remington Remember Me JW) 1st  Thurm Mr BB & Mrs FV   GUNMARSH KEEPSAKE FOR BELDONBURN (Gunmarsh Lucas x Gunmarsh Dancing Queen)
      2nd Duckering Mrs A AMIRENE PASSIONATE AFFAIR WITH GOLDGLINT (Amirene Instant Attraction x Sh Ch Rosaceae Ivory Lace At Amirene)
           
JUNIOR DOG (10,5 Absent)            JUNIOR BITCH (9,4 Absent)     
1st Allen Mrs MT  REMINGTON RUPERT OF RAFFLESON (Ritzilyn Brandon JW x Remington Remember Me JW) 1st Hall Mrs K  LISLONE GARBANK LOOK OF LOVE (Uk Sh Ch/Ned/Ger/Vdh Ch Garbank Lislone Jackpot x Garbank Lislone Love Me Do)
2nd Hilton Mr Lawrence JONSEN AMEN-RA (Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Yelenis Georgiana With Jonsen) 2nd Thurm Mr BB & Mrs FV GUNMARSH KEEPSAKE FOR BELDONBURN (Gunmarsh Lucas x Gunmarsh Dancing Queen)    
3rd Taylor Mr Derek & Mrs Jean JAZIRENE TICKET TO RIDE TO OLYJEN (Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Rossbourne Zoe With Jazirene) 3rd Duckering Mrs A  AMIRENE PASSIONATE AFFAIR WITH GOLDGLINT (Amirene Instant Attraction x Sh Ch Rosaceae Ivory Lace At Amirene)
Res Warrington Mr & Mrs R WATERSDALE AINSLEY (Sh Ch Gunhills Blue River x Watersdale High Gem) Res Maxwell Mr & Mrs PJ  KIMWHANY WHAT WILL BE WILL BE AT COBOURG (Ch Stanroph Squadron Leader x Kimwhany Pure Magic)
           
SPECIAL YEARLING DOG (10,4 Absent)         SPECIAL YEARLING BITCH (7,4 Absent)       
1st  Binks Mr KP & Mrs SA SUEKELLE SHOW ME LOVE JW (Ch Stanroph Squadron Leader x Cinmarsh Catalina At Suekelle) 1st  Duckering Mrs A AMIRENE PASSIONATE AFFAIR WITH GOLDGLINT (Amirene Instant Attraction x Sh Ch Rosaceae Ivory Lace At Amirene) 
2nd  Grimmett R & DJ HAYDENE LONE RANGER JW (Sh Ch Golmas Governor JW x Haydene Love In A Mist) 2nd Maxwell Mr & Mrs PJ  KIMWHANY WHAT WILL BE WILL BE AT COBOURG (Ch Stanroph Squadron Leader x Kimwhany Pure Magic)
3rd Endean Mr D & Mrs C ALIBREN KING OF DIAMONDS AT CHLODYL (Sh Ch Alibren Soul Driver x Alibren Marina)  3rd Gibson Mr C & Mrs ALIBREN QUEEN OF CLUBS AT GEMMARIQUE (Sh Ch Alibren Soul Driver x Alibren Marina)
 Res Hilton Mr Lawrence JONSEN AMEN-RA (Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Yelenis Georgiana With Jonsen)      
           
MAIDEN DOG (0,0 Absent)     MAIDEN BITCH (2,1 Absent)         
      1st Hall Mrs K LISLONE GARBANK LOOK OF LOVE (Uk Sh Ch/Ned/Ger/Vdh Ch Garbank Lislone Jackpot x Garbank Lislone Love Me Do)
           
NOVICE DOG (4,2 Absent)  NOVICE BITCH (3,0 Absent)
1st Allen Mrs MT REMINGTON RUPERT OF RAFFLESON (Ritzilyn Brandon JW x Remington Remember Me JW)  1st  Hall Mrs K LISLONE GARBANK LOOK OF LOVE (Uk Sh Ch/Ned/Ger/Vdh Ch Garbank Lislone Jackpot x Garbank Lislone Love Me Do)
2nd Hilton Mr Lawrence  JONSEN AMEN-RA (Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Yelenis Georgiana With Jonsen) 2nd Thurm Mr BB & Mrs FV  GUNMARSH KEEPSAKE FOR BELDONBURN (Gunmarsh Lucas x Gunmarsh Dancing Queen) 
      3rd  Duckering Mrs A AMIRENE PASSIONATE AFFAIR WITH GOLDGLINT (Amirene Instant Attraction x Sh Ch Rosaceae Ivory Lace At Amirene)
           
UNDERGRADUATE DOG (4,1 Absent)      UNDERGRADUATE BITCH (8,4 Absent)       
1st  Copley Mrs C  HAMCAR PRECIOUS LIFE (Alibren Super Trouper With Emmabe x Pollingloch Precious Girl For Hamcar)  1st Sim Mr C & Mrs B HAMCAR PRECIOUS LOVE (Alibren Super Trouper With Emmabe x Pollingloch Precious Girl For Hamcar)
2nd Taylor Mr Derek & Mrs Jean JAZIRENE TICKET TO RIDE TO OLYJEN (Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Rossbourne Zoe With Jazirene) 2nd Peace Mr EB CARAMEL DAY DREAM (Lilling Shannon x Pipkin Amistar) 
3rd  Ewart Mr AR & Mrs JH ROSSBOURNE EVENING MIST OVER BEAUPIPPIN (Rossbourne Just Jamie x Rossbourne Angelic)  3rd Coates Mr S & Mrs DL  LYNSTAN WISHFULNESS WALTZ (Amirene Faithful Forever x Souliena Sleeping Beauty At Lynstan)
           
GRADUATE DOG (7,1 Absent)        GRADUATE BITCH (4,3 Absent)   
1st Crawford Mr R  AMIRENE KINDRED SPIRIT (Sh Ch Lyndjan Xylonite x Tamarley Mirror Image Of Amirene)  1st Henderson Mrs M WESTERVANE GAELIC CHARM (Shazeldon Love In The Soul JW x Jackralee Impulse To Westervane)
2nd Grimmett R & DJ HAYDENE LONE RANGER JW (Sh Ch Golmas Governor JW x Haydene Love In A Mist)      
3rd  Flinton Shirley  DRUMKILTY FARRELL AT NEUSTRO (Colbar Royal Salute At Neustro x Caoimhin Ceilidhe By Drumkilty JW)       
Res Smith Mr GJ & Mrs B ROJILLAIR MAGICAL BLAZE AT GOLDFLAME (Sh Ch Kulawand Summer Magic x Rojillair Autumnal Bliss)      
           
POST GRADUATE DOG (7,3 Absent)           POST GRADUATE BITCH (7,4 Absent)      
1st Towers Mr D & Mrs S  STANROPH SOUL SEARCHER BY ALIBREN JW (Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Sh Ch Stanroph Spring Fantasy) 1st Morrell Miss CA TENFIELD RAMBLING RHYTHM OF CROWSHOTT (Tenfield Border Rambler JW x Tenfield All At Sea imp)
2nd  Jackson Mrs J & Smith Mrs SH  RISEDALE ROYALTY JW (Ch & Aust Ch Stanroph Shogun x Pollingloch Peppery At Risedale)  2nd  Copley Miss E MONCHIQUE BAILEYS BABE WITH EMMABE (Alibren Super Trouper With Emmabe x Wilmacam Betty Boo At Monchique) 
3rd Endean Mrs Corinne YVESHAM INTREPID EXPLORER JW (Shazeldon Love In The Soul JW x Yvesham Vergilia) 3rd Willmitt Mrs JA GOLDENMILL SUMMER BREEZE (Ch & Aust Ch Stanroph Shogun x Goldenmill Bucks Fizz) 
Res Hare Mr R & Mrs G ROJILLAIR ICE BREAKER JW (Rojillair Magical Blaze At Goldflame x Rojillair Christmas Kiss)       
           
LIMIT DOG (6,0 Absent)        LIMIT BITCH (6,2 Absent)          
1st  Burnett Mrs J  RAINSCOURT PIPE MAJOR OF ROSSBOURNE (Sh Ch Rainscourt Fall Guy x Rainscourt Ice Maiden) 1st Glendinning Mrs Rita P RITALEO RUBY MEI (Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Batrieve Chantilly Lace For Ritaleo) 
2nd Glendinning Mrs Rita P RITALEO REMUS (Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Batrieve Chantilly Lace For Ritaleo)  2nd Burnett Mrs J ROSSBOURNE BRIAR ROSE (Tasvane Charlie's Son Of Rossbourne x Haydene Lucky Charm Of Rossbourne) 
3rd Morrell Miss CA  TENFIELD BRANDY SNAP OF CROWSHOT (Rossbourne Just Jamie x Stanroph Spring Rose At Tenfield)  3rd Coates Mr S & Mrs DL SOULIENA SLEEPING BEAUTY AT LYNSTAN (Sh Ch Marjamez Midnight Cowboy At Westervane x Stanroph Simply Heaven Of Souliena)
Res Copley Miss E ALIBREN SUPER TROUPER WITH EMMABE (Sh Ch Alibren Soul Driver x Stonat Santa Rosa Of Alibren)  Res Greensmith & Woods Mesdames  ROSSBOURNE ZOE WITH JAZIRENE (Amirene Jamie Of Carastene x Sh Ch Rossbourne Quality Miss)
           
OPEN DOG (8,1 Absent)          OPEN BITCH (6,1 Absent)        
1st  Banks Mrs Ann BURPHAM SUNBURST BY KANTEAL (Sh Ch Kanteal Most Positive x Burpham Shining Star)  1st Kipps Mrs L & Mr G WHEATCROFT WHITE DIAMOND (Sh Ch/Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge of Glenavis x Wheatcroft Skys The Limit)
2nd Lutz Mrs D & Mr H WHEATCROFT ICE DIAMOND (Sh Ch & Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge Of Glenavis x Wheatcroft Skys The Limit) 2nd Banks Mrs Ann  KANTEAL TEA TIME (Ch Stanroph Sailor Boy x Canina Positive Thinking At Kanteal) 
3rd Hicks Mr JS KERRIEN PATHFINDER OF CORNBROUGH (Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy At Lindjan x Sh Ch Kerrien C'Est LaVie) 3rd  Binks Mr KP & Mrs SA CINMARSH CATALINA AT SUEKELLE (Ch & Aust Ch Stanroph Shogun x Sh Ch Cinmarsh Cracker) 
Res Barnes Mrs P  SHAPHIRON DOUBLE TAKE (Statesman Of Stonat x Shaphiron Attraction) Res Copley Mrs C POLLINGLOCH PRECIOUS GIRL FOR HAMCAR (Rossbourne Quest x Kanteal Thought Likely At Pollingloch)

             


A.V. Novice & Open Working Test 

Flatts Lane Country Park 

Sunday 8th June 2003

 

The club's second working test of the year took place on Sunday 8th June at Flatts Lane Country Park. 

Judges for the day were John Lees, Jennifer Hay and Craig Spencer.

Early morning rain gave way to a pleasant day for competitors with some warm sunshine in the afternoon and the prize giving was completed before the heavens opened once again to give everyone a wet drive home.

There were four tests set for the Novice comprising a blind across a field into a wood, a double mark, a single mark into thick cover and finally a 2-dog walk up. There was a run off at the end and the eventual winner was Maureen Findlay's Labrador Marsh Kestrel of Devilsbeck with Mark Raine taking second with his Golden Retriever Haresmead Jester.

The open test started after lunch. Again there were four tests in all. Jennifer judged a difficult blind over a fence and up a bank, John had a mark through young trees, Craig did a mark and blind, and the final test was a two-dog walk up. After a run off the winner was John Hay with his Labrador Stanleyburn Swift with Phil Wagland taking second with his Golden Ft Ch Standerwick Rhumba of Pebbletoft.

Results:

 Novice: 

1st Maureen Findlay's Labrador Marsh Kestrel of Devilsbeck, 
2nd (and best Golden) M Raine's Golden Haresmead Jester, 
3rd W. Atherton's Labrador Shadowfern Magnolia, 
4th Sandra Richardson's Golden Clibberswick Wild Oats. 

Open: 

1st John Hay's Labrador Stanleyburn Swift, 
2nd (and best Golden) Phil Wagland's Golden Ft Ch Standerwick Rhumba of Pebbletoft, 
3rd Alf Gorman's Labrador Clickeminn Jill, 
4th Anne Crookes' Golden Millrythe Adelaide of Moscargrange, 
COM Glyn Coupar's Golden Paiute Pete.

Judges and winners (from left to right): Maureen Findlay, Phil Wagland, Craig Spencer, John Hay, John Lees, Anne Crookes, Jennifer Hay, Mark Raine.


CHAMPIONSHIP SHOW

On Sunday 4th May 2003

AT GATESHEAD LEISURE CENTRE, Gateshead, Tyne & Wear

 

Dog Judge: Mrs J Grimmett (Haydene)                    Bitch Judge: Mrs G Hill (Bramhills)

BEST IN SHOW Catterall Mr BW SH CH GOLMAS GOVERNOR JW
BEST OPPOSITE SEX Keighley Mrs B COLBAR ROYAL RHAPSODY JW
RESERVE BEST IN SHOW Crang Mr SR & Mrs SH CH TAMARLEY HEAVENS HERO IN LINOAKS
BEST PUPPY IN SHOW Layland Mrs T & Miss LA APPLECOTE BILLY BONGO
BEST VETERAN IN SHOW Drury Mr PJ & Mrs P BENCOE BERLINETTA
DOG CC Catterall Mr BW SH CH GOLMAS GOVERNOR JW
RES DOG CC Crang Mr SR & Mrs SH CH TAMARLEY HEAVENS HERO IN LINOAKS
BEST PUPPY DOG Layland Mrs T & Miss LA APPLECOTE BILLY BONGO
BITCH CC Keighley Mrs B COLBAR ROYAL RHAPSODY JW
RES BITCH CC Drury Mr PJ & Mrs P BENCOE BERLINETTA
BEST PUPPY BITCH Lane Mr R & Mrs S KULAWAND OPIUM

Full Results

VETERAN DOG (11,4 Absent) VETERAN BITCH (16,5Absent)
1st McCormack DS FLYNGALEE MTOTO (Ch Bramhills Pied Piper At Almerak x Flyngalee Mity Nice Girl) 1st Keill Miss V SH CH DARROCHONNA SWEET CAROLINE OF GIOGAN
(Ch Standfast Augustus x Garbank Pippin Of Darrochonna)
2nd Scott Mr G & Mrs KM GUNMARSH SEBASTIAN(Gunmarsh Lucas x Gunmarsh Jasmine) 2nd Scott Mr G & Mrs KM SH CH GUNMARSH OCTAVIA
(Berrick Of Gunmarsh x Gunmarsh Jasmine)
3rd Rhodes Mr P ASHROSE DELWOODY
(Sh Ch Cornbrough Quartermaster x Shiphiron Kimella Of Ashrose)
3rd Woodcock Mrs Anne WORLD & ENG SH CH STANROPH SOLAR FLAME
(Sh Ch Chilzer Casey Jones x Stanroph Shere Fantasy)
Res. Brown Miss E & Pollard Miss M KINGSBURGH BARLEYCORN (Rossbourne Just Jamie x Kingsburgh Song For Xanthe) Res. Johnson Mr RH & Mrs CP STANROPH SIERRA SAPPHIRE AT LINDJAN
(Ch Ritzilyn Cockney Robin x Stanroph Silent Tears)
VHC Keightley Mrs GA RICHANA BUFFALO BILL CODY
(Tamsbrook Trouble At Sea x Richana Summerdawn Princess)
VHC Glendinning Mrs Rita P RITALEO WHOOPI GOLDBERG
(Ritzilyn Teddy Edward At Ritaleo x Amirene Ichikoo At Ritaleo)
SPECIAL WORKING DOG (3,0 Absent) SPECIAL WORKING BITCH (2,1 Absent)
1st Gripton JWI & H SANSUE MAGIC MAN(Gunhills Banjo Of Sansue x Sh Ch Sansue Flairs Opal) 1st Ferguson Mrs K STEVAL SKYE AT KAILZIE
(Sh Ch Steval Mickey Finn At Ivycrest x Steval Country Classic)
2nd Hay Mr G & Mrs J FT CH TILLWOOD THESEUS OF HOLYWEAR
(Willowric Andy x Monkcastle Tessa)
2nd    
3rd Hay Mr G & Mrs J CLIBBERSWICK WALNUT OF HOLYWEAR
(Moscargrange Amos x Catcombe Celica Of Clibberswick)
3rd    
Res.     Res.    
VHC     VHC    
MINOR PUPPY DOG (9,2 Absent) MINOR PUPPY BITCH (20,4 Absent)
1st McCubbin MR DW & Mrs RA CONTAR CELTIC STATESMAN
(Gloi Monday Monday x Gloi Xmas Eve)
1st Lane Mr R & Mrs S KULAWAND OPIUM
(Kulawand Nordic Venture x Inassicus Samantha Of Kulawand)
2nd Morrell Miss C CROWSHOTT ONYX RHYTHM
(Ch Ninell Harrington at Millgreen x Tenfield Rambling Rhythm of Crowshott)
2nd Hawkins Ms Sue HAWKSMOOR AFFAIR WITH MIAH
(Ronjalee Rag Trade x Hawksmoor Secret Love Affair)
3rd Vernon Mr MP & Mrs DJ GRACELEIGH SONG FOR ANNIE
(Ritzilyn Brandon JW x Graceleigh Valentina)
Res
3rd Hays Miss J UNAVALE LAST ROSE OF SUMMER AT BRANJOY
(Monchique Cimerone Cove At Branjoy x Unavale Gypsy Princess)
Res. Clarke Mrs VB OUSEVALE STANDING OVATION(Gatchells Jazz Player x Ousevale Joelle) Res. Tuck Mrs P TAMSBROOK THISTLEDOWN
(Richana Buffalo Bill Cody x Tamsbrook Tilly Trotter)
VHC Spratt Mr SP & Mrs UM UNAVALE LAST OF SUMMER WINE(Monchique Cimerone Cove At Branjoy x Unavale Gipsy Princess) VHC Baker Mr & Mrs LEEKERWEN TOP TOTTY
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Gorefinadan Spirit Of Gold At Leekerwen)
PUPPY DOG (13,1 Absent) PUPPY BITCH (21,3 Absent)
1st Layland Mrs T & Miss LA APPLECOTE BILLY BONGO
(Sansue Magic Man x Applecote Rosemary Russet)
1st Lane Mr R & Mrs S KULAWAND OPIUM
(Kulawand Nordic Venture x Inassicus Samantha Of Kulawand)
2nd Haxton Mrs C STANROPH STARE IF YOU DARE
(Stanroph Endelwood Nicholas x Stanroph Stop & Glance)
2nd Scott Mr G & Mrs KM GUNMARSH JEWEL
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Gunmarsh Hot Gossip)
3rd Crang Mr SR & Mrs LINOAKS HIGHASAKITE
(Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Spirit Of The Dawn In Linoak
3rd Wilson Mr A & Mrs J JENALA BADIA
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Surya Alia Of Jenala)
Res. Shaw Mr JS/Mrs LN/Miss VA MONCHIQUE PAROUSIA FOR ARKENSCALES
(Uk Sh Ch/Ned/Ger/Vdh Ch Garbank Lislone Jackpot x Monchique Stealing Heaven)
Res. Rogerson Mr M & Mrs J JACKRALEE GEORGETTE
(Sh Ch/Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge of Glenavis x Jackralee Mistletoe)
VHC Walker Ms E & Roberts Dr L GLOI VIKING SUNSET
(Gloi Waterloo Sunset x Gloi Singing In The Rain)
VHC Thurm Mr BB & Mrs FV GUNMARSH KEEPSAKE FOR BELDONBURN
(Gunmarsh Lucas x Gunmarsh Dancing Queen)
JUNIOR DOG (12,3 Absent) JUNIOR BITCH (24,6 Absent)
1st Armstrong Mr N & Mrs PA JONSEN SIMPLY TAMOSE VIA PACIMINI
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Yelenis Georgiana With Jonsen)
1st Mell ML & HJ GUNHILLS DANCING MANDOLIN OF MELOAK
(Marjamez My Guy At Rossgilde x Gunhills Dancing Darby)
2nd Woods Mrs MI AMIRENE QUITE AN AFFAIR
(Amirene Kindred Spirit x Amirene Innocent Affair)
2nd Richardson Mrs A DARROCHONNA DE DE
(Gunhills Star Voyager To Bramhills JW x Standfast Delilah)
3rd Caisley Mrs E CROWOOD JETHRO OF STANDFAST
(Gunhills Star Voyager To Bramhills JW x Sh Ch Standfast Desdemona At Crowood)
3rd McCormack DS FLYNGALEE MOONLIGHT CHIMES
(Flyngalee Sir Dante x Flyngalee Moonlight Shadow)
Res. Endean Mr D & Mrs C ALIBREN KING OF DIAMONDS AT CHLODYL
(Sh Ch Alibren Soul Driver x Alibren Marina)
Res. Swatton Mr G & Mrs A SUNTIDE ANGELICA
(Gunhills Star Voyager To Bramhills JW x Suntide Bluebell)
VHC Neilson Mrs Jan & Adam Mr Sid GOREFINADAN FIRST KNIGHT AT PONFEIGH
(Stanroph So It Had To Be JW x Gorefinadan Bright Eclipse)
VHC Duckering Mrs A AMIRENE PASSIONATE AFFAIR WITH GOLDGLINT
(Amirene Instant Attraction x Sh Ch Rosaceae Ivory Lace At Amirene)
SPECIAL YEARLING DOG (15,2 Absent) SPECIAL YEARLING BITCH (13,2 Absent)
1st Armstrong Mr N & Mrs PA JONSEN SIMPLY TAMOSE VIA PACIMINI
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Yelenis Georgiana With Jonsen)
1st Taylor B & Smith Mrs PA MANDAN GOLDIE LOCKS WITH BRYELA JW
(Colbar Royal Salute At Neustro x Colbar Cressida At Mandan)
2nd Binks Mr KP & Mrs SA SUEKELLE SHOW ME LOVE JW
(Sh Ch Stanroph Squadron Leader x Cinmarsh Catalina At Suekelle)
2nd Catterall Mr BW GOLMAS GRETL JW
(Remington Rolph At Golmas x Siagar Step One To Golmas)
3rd Anderson Mrs L LINCHAEL VIVALDI JW
(Sh Ch/Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge of Glenavis x Sh Ch Marjamez Memories At Linchael)
3rd Bradwell Mr D & Mrs J GARTRAITH DREAM MAKER OF BEAMSLEY
(Sh Ch Elswood The Highlander x Gartraith Alexina)
Res. Magson Mr & Mrs K BRIDGEFARM VOYAGER
(Rosaceae Indian Prince At Bridgefarm x Stanroph Santaana Of Bridgefarm)
Res. Johnson Mr RH & Mrs CP CHORIAND CHILLI VANILLI
(Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Sierra Sapphire At Lindjan)
VHC Rix Mr David TREWATER BLACK JACK
(Gatchells Jazz Player x Trewater Sadie)
VHC Weedy Mr MT & Mrs GA GLORFINDEL ESSENCE OF EBONY AT TYNEGLOW
(Glorfindel Judge And Jury x Rossbourne Zola)
MAIDEN DOG (12,2 Absent) MAIDEN BITCH (20,2 Absent)
1st Layland Mrs T & Miss LA APPLECOTE BILLY BONGO (Sansue Magic Man x Applecote Rosemary Russet) 1st Lane Mr R & Mrs S KULAWAND OPIUM
(Kulawand Nordic Venture x Inassicus Samantha Of Kulawand)
2nd Haxton Mrs C STANROPH STARE IF YOU DARE
(Stanroph Endelwood Nicholas x Stanroph Stop & Glance)
2nd Scott Mr G & Mrs KM GUNMARSH JEWEL
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Gunmarsh Hot Gossip)
3rd Crang Mr SR & Mrs LINOAKS HIGHASAKITE
(Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Spirit Of The Dawn In Linoaks)
3rd Wilson Mr A & Mrs J JENALA BADIA
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Surya Alia Of Jenala)
Res. Neilson Mrs Jan & Adam Mr Sid GOREFINADAN FIRST KNIGHT AT PONFEIGH
(Stanroph So It Had To Be JW x Gorefinadan Bright Eclipse)
Res. Swatton Mr G & Mrs A SUNTIDE ANGELICA
(Gunhills Star Voyager To Bramhills JW x Suntide Bluebell)
VHC Clarke Mrs VB OUSEVALE STANDING OVATION
(Gatchells Jazz Player x Ousevale Joelle)
VHC Duckering Mrs A AMIRENE PASSIONATE AFFAIR WITH GOLDGLINT
(Amirene Instant Attraction x Sh Ch Rosaceae Ivory Lace At Amirene)
NOVICE DOG (16,3 Absent) NOVICE BITCH (21,5 Absent)
1st Woods Mrs MI AMIRENE QUITE AN AFFAIR
(Amirene Kindred Spirit x Amirene Innocent Affair)
1st Scott Mr G & Mrs KM GUNMARSH JEWEL
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Gunmarsh Hot Gossip)
2nd Layland Mrs T & Miss LA APPLECOTE BILLY BONGO
(Sansue Magic Man x Applecote Rosemary Russet)
2nd Swatton Mr G & Mrs A SUNTIDE ANGELICA
(Gunhills Star Voyager To Bramhills JW x Suntide Bluebell)
3rd Haxton Mrs C STANROPH STARE IF YOU DARE
(Stanroph Endelwood Nicholas x Stanroph Stop & Glance)
3rd Mason Mrs S NOSAM DAYDREAM IN BLUE
(Sh Ch Gunhills Blue River x Nosam Blue Heaven)
Res. Crang Mr SR & Mrs LINOAKS HIGHASAKITE
(Ritzilyn Brandon JW x Stanroph Spirit Of The Dawn In Linoaks)
Res. Goodwin Mrs PH WESTKASH KINDRED SPIRIT
(Burpham Sunburst By Kanteal x Gunmarsh Willow At Westkash)
VHC Neilson Mrs Jan & Adam Mr Sid GOREFINADAN FIRST KNIGHT AT PONFEIGH
(Stanroph So It Had To Be JW x Gorefinadan Bright Eclipse)
VHC Hand Mr JG & Mrs JM GOLDMARKER HEAD IN THE SKY AT AMCOTTS
(Sh Ch Gunhills Blue River x Goldmarker Dizzy Dreamer)
UNDERGRADUATE DOG (14,2 Absent) UNDERGRADUATE BITCH (13,2 Absent)
1st Cuthill Miss Isobel LOCHTANNA PIONEER OF MOUSSEGLEN
(Sh Ch Stanroph Squadron Leader x Stanroph Skip To My Lou At Lochtanna)
1st Kipps Mr G & Mrs L WHEATCROFT DIAMOND DAZZLER
(Sh Ch/Ir Sh Ch Erinderry Diamond Edge of Glenavis x Wheatcroft Skys The Limit)
2nd McLean Mrs H MOUSSEGLEN MY KIND OF MAN
(Eyevalley Cannyman JW x Mousseglen Maharanee)
2nd Mason Mrs S NOSAM MYSTIQUE IN BLUE
(Sh Ch Gunhills Blue River x Nosam Blue Heaven)
3rd Armstrong Mr N & Mrs PA JONSEN SIMPLY TAMOSE VIA PACIMINI
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Yelenis Georgiana With Jonsen)
3rd McCubbin MR DW & Mrs RA CONTAR CELTIC JEWEL
(Gloi Waterloo Sunset x Gloi Jewel In The Crown)
Res. Woods Mrs MI AMIRENE QUITE AN AFFAIR
(Amirene Kindred Spirit x Amirene Innocent Affair)
Res. Scott Mr G & Mrs KM
GUNMARSH JEWEL
(Sh Ch Pacimini Simply Top Honours x Gunmarsh Hot Gossip)
VHC Magson Mr & Mrs K BRIDGEFARM VOYAGER
(Rosaceae Indian Prince At Bridgefarm x Stanroph Santaana Of Bridgefarm)
VHC Bradwell Mr D & Mrs J GARTRAITH DREAM MAKER OF BEAMSLEY
(Sh Ch Elswood The Highlander x Gartraith Alexina)
GRADUATE DOG (16,2 Absent) GRADUATE BITCH (11,2 Absent)
1st Youngson Mrs DA TREEVEVILLE MONTGOMERY
(Wyebank Tomintou Of Treeveville x Sansue Magic Penny Of Treeveville)
1st Willmitt Mrs JA GOLDENMILL SUMMER BREEZE
(Ch & Aust Ch Stanroph Shogun x Goldenmill Bucks Fizz)
2nd Rix Mr David TREWATER LATINO
(Gatchells Jazz Player x Trewater Sadie)
2nd Carrington Mrs V BRAXTON NANELLE AT LALIQUE
(Sh Ch Stanroph Squadron Leader x SBraxton Bewitched)
3rd Mackenzie Mr GR DARROCHONNA RED ARROW AT VARADERO
(Sh Ch Gunhills Blue River x Giogan Cracklin' Rosie At Darrochonna)
3rd Brown Miss E KINGSBURGH GOOD AS GOLD
(Sh Ch Alibren Soul Driver x Kingsburgh Gold Dust)
Res. Hawkins Ms Sue HAWKSMOOR PIPES OF PEACE JW
(Ch Ritzilyn Action Replay x Hawksmoor Wait For Me)
Res. Ennis-Whelan Mrs CT RAMCHAINE RUBELLITE
(Sh Ch Ritzilyn Action Replay x Eastonwood High Falutin Of Ramchaine)
VHC McCormack DS FLYNGALEE DIAMONDLEE JW
(Giogan Double Diamond At Darrachona x Flyngalee The Sun Shines)
VHC Best Miss TE & Kelly Mr MR SIAGAR CASTILLE OF ELLYEST
(Sh Ch Golmas Governor JW x Golmas Gift to Siagar)
POST GRADUATE DOG (20,3 Absent) POST GRADUATE BITCH (17,4 Absent)
1st Leybourne Mrs J RONJALEE RAG TRADE JW
(Glenmoray Field Gunner JW x Sh Ch Kimwhany Optimist At Ronjalee)
1st Keill Miss V GIOGAN MISS MILLIE
(Aus Ch Standfast Dream Ticket x Sh Ch Darrochonna Sweet Caroline Of Giogan)
2nd Woodcock Anne & Clement Val STANROPH ENDELWOOD NICHOLAS JW
(Shazeldon Love In The Soul JW x Stanroph Sailors Fantasy)
2nd Kipps Mr G & Mrs L GUNHILLS DANCING DREAM OF WHEATCROFT
(Marjamez My Guy At Rossgilde x Gunhills Dancing Darby)
3rd Hartley Miss MA KENAVE STARDANTE AT MAURYANNE
(Sh Ch Elswood The Highlander x Kenave Messina)
3rd Lane Mr R & Mrs S INASSICUS SAMANTHA OF KULAWAND
(Nor Ch Kulawand Rainbow Man x Inassicus Snow Flake)
Res. Neil Miss M GOREFINADAN KANCHELSKIS OF MOLOKO
(Ch & Aust Ch Stanroph Shogun x Gorefinadan Reach For Glory)
Res. Swatton Mr G & Mrs A SUNTIDE BLUEBELL
(Sh Ch Elswood The Highlander x Suntide Sunflower)
VHC Kennedy Mr D & Mrs M RABSARA RED RANGER
(Rossbourne Quest x Heathermist Kymah Of Rabsara)
VHC Drury Mr PJ & Mrs P BENCOE NOVALINA
(Sh Ch Ritzilyn Action Replay x Bencoe Berlinetta)
MID LIMIT DOG (22,5 Absent) MID LIMIT BITCH (9,5 Absent)
1st Morrell Miss C TENFIELD BRANDY SNAP OF CROWSHOT
(Rossbourne Just Jamie x Stanroph Spring Rose At Tenfield)
1st Henderson Mrs M JACKRALEE IMPULSE TO WESTERVANE
(Sh Ch Marjamez Midnight Cowboy At Westervane x Jackralee Mistletoe)
2nd Weightman Mrs RW BELLAGOLD SPIRITED OF CORNBROUGH
(Ch Paudell Easter Plantaganet At Kerrien x Bellagold Sheer Sensation)
2nd Woodcock Mrs Anne STANROPH SILENT WITNESS
(Sh Ch Stanroph Squadron Leader x Sh Ch Sierra Solitaire)
3rd Wilkinson Mr FR NINELL OAKLEY
(Sh Ch Gunhills Blue River x Ninell Georgia)
3rd Golder Suzi & Garry TWILLY IPHIGINIA OF SUMMERAMBA
(Sh Ch Hillbeth Queens Diplomat Of Twilly x Lovehayne Geeta Of Twilly)
Res. McDonald Miss M LAMANCHA DAYDREAM BELIEVER
(Flyngalee Mtoto x Linavon Mykaela At Lamancha)
Res. Hinks Mrs HM STYAL SABATHILA JW
(Sh Ch Kulawand Summer Magic x Styal Sacharissa)
VHC Glendinning Mrs Rita P RITALEO REMUS
(Sh Ch Alibren Soul To Soul JW x Batrieve Chantilly Lace For Ritaleo)
VHC    
LIMIT DOG (16,1 Absent) LIMIT BITCH (20,5 Absent)
1st Hick Mr JS KERRIEN PATHFINDER OF CORNBROUGH
(Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy At Lindjan x Sh Ch Kerrien C'Est La Vie)
1st Keighley Mrs B COLBAR ROYAL RHAPSODY JW
(Ch Paudell Easter Plantaganet At Kerrien x Sh Ch Telkaro Royal Romance Of Colbar)
2nd Rogerson Mr M & Mrs J JACKRALEE INTEGRITY JW
(Marjamez Midnight Cowboy At Westervane x Jackralee Mistletoe)
2nd Hush Mr & Mrs W OUSEVALE KRACKLIN' ROSIE AT BENROWAN
(Sh Ch Ousevale Gairloch x Ousevale Festive Greetings)
3rd Maddison Mrs J STONAT PIPRES OF PEACE AT JAYMARDY JW
(Sh Ch Amirene Pacifique x Stonat Lilac Wine)
3rd McCormack DS FLYNGALEE MOONLIGHT SHADOW
(Nieghan Night Sky Illusion Of Lamancha x Flyngalee The Moon That Sets)
Res. Woodcock Mrs Anne STANROPH SO IT HAD TO BE JW
(Sh Ch Elswood The Highlander x Stanroph So Be It )
Res. Tuck Mrs P TAMSBROOK TRICIA ROSE
(Sh Ch Auracam Benjamen x Tamsbrook Tara's Theme)
VHC Moxon Mr JD & Mrs SV OUSEVALE OBERON AT THIRLDENE
(Ch Chinnordale Dudley x Ousevale Joelle)
VHC Kennedy Mr D & Mrs M ROSSBOURNE BERENICE OF RABSARA
(Tasvane Charlie's Son Of Rossbourne x Haydene Lucky Charm Of Rossbourne)
OPEN DOG (7,1 Absent) OPEN BITCH (9,0 Absent)
1st Catterall Mr BW SH CH GOLMAS GOVERNOR JW
(Marjamez My Guy At Rossgilde x Golmas Grace'n Favour)
  Drury Mr PJ & Mrs P BENCOE BERLINETTA
(Jamoon Troika For Ninell x Kilmorie Tzerlina Lunetta At Bencoe)
2nd Crang Mr SR & Mrs SH CH TAMARLEY HEAVENS HERO IN LINOAKS
(Sh Ch Rosenjay April Hero in Linoaks x Tamarley Stealing Heaven)
  Morris Mrs H & Cowdrey Mrs AM SANDUSKY QUEEN ANNE'S LACE
(Sh Ch Perrimay Hugo Of Fenwood x Sandusky Marilyn)
3rd Armstrong Mrs PA SH CH PACIMINI SIMPLY TOP HONOURS
(Pacimini Simply The Best x Stanroph Simply Stunning Of Pacimini)
  Mell ML & HJ SH CH GUNHILLS MOONBEAM OF MELOAK
(Channri Country Squire x Gunhills Darby)
Res. Wilson Mr A & Mrs J JENALA KHARIF GOLD
(Sh Ch Tulliallan Bradley x Taezali Tapaidh Of Jenala)
  Ennis-Whelan Mrs CT SH CH REMINGTON REQUISITE OF RAMCHAINE
(Sh Ch Elswood The Highlander x Remington Rosette)
VHC Towers Mr D & Mrs S SH CH ALIBREN SOUL TO SOUL JW
(Sh Ch Alibren Soul Driver x Alibren Uhura)
  Woodcock Mrs Anne STANROPH STOP AND GLANCE
(Sh Ch Stanroph Shoe Shine Boy At Lindjan x Sh Ch Stanroph Spring Fantasy)

 

A.V. Novice & Open Working Test Naworth Castle 

Sunday 20th April 2003 

by kind permission of Mr P C W Howard 

The club's first working test of the year took place on Sunday 20th April at Naworth Castle by kind permission of Mr P C W Howard. 

Judges for the day were Alan Schofield, Al Gorman and Stevie Humble with Gordon Hay joining them in the afternoon for the open. 

The weather produced a pleasant day for competitors at this lovely ground near Brampton, Cumbria and the event attracted an entry of 24 for novice and 34 for the open test. 
Four tests were set for both novice and open events which made excellent use of the woodland and river at this lovely ground. The first test for the novice was a mark into the river. There was another mark up a bank into the wood. Also in the wood, the third test was a mark and a blind. The fourth test was a blind along the river bank. After a close contest the winner was Mr G J Campbell's Lab Drakeshead Jamie. 
The open test started after lunch. There were two blinds: Gordon judged a tricky one across the bend in the river while Al judged another with the blind on an island. The third test was a 2-dog walk up in the wood where each dog had a mark and a blind to pick. The final test was a mark in the wood. There was a run-off to decide the final result and first place eventually went to Anna Licciardi with her Lab Kenmillone Cerato. 
Thanks to Philip Howard for use of the ground. 

Results: 

Novice: 
1st G J Campbell's Labrador Drakeshead Jamie, 
2nd M Watson's Labrador Delfleet Josh, 
3rd B McDonnell's Golden Woodsprite Typhoon, 
4th R S Jackson's Labrador Second Chance Charlie. 
COMs: Gordon Hay's Golden Clibberswick Walnut of Holywear & Anna Licciardi's Labrador Chatswort Monarch. 

Open: 
1st Anna Licciardi's Labrador Kenmillone Cerato, 
2nd G J Campbell's Golden Shantallah Artful Boy, 
3rd John Lees' Labrador Delfleet Garlic, 
4th Peter Burton's Labrador Ft Ch Saxaphone Express. 
COM: R M Deakin's Labrador Shorelands Muskett